Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden a organisé des ventes pendant près de 40 ans et est situé dans le centre de Jönköping. La société a été gérée pendant de nombreuses années par l’antiquaire et personnalité radio Arne Jernström. Aujourd'hui, les ventes du soir ont lieu une fois par mois et des ventes d’antiquités de qualité deux fois par an.

En vente chez "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Les derniers articles de blog "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Prix réalisés "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Bergliot Ibsen stenkaka
född 16/6-1869, dotter till Björnstjerns Björnsson, gift med Henrik Ibsens son Sigurd, Pathé etched label, vertikal graverad Auktionskammaren i Vätterbygden
Fjäderregulator c.1900
Björk (renoverad) Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti tennföremål m.m
Parti tennföremål m.m Auktionskammaren i Vätterbygden
Bestickuppsättning
nysilver med bordsbestick för 24 personer, närmast oanvända, 1 par saltkar uppburna av svanar (glasinsatser med smärre naggar) snusdosa Auktionskammaren i Vätterbygden
Takfotogenlampa nyrokoko sent 1800-tal
Bronserat gjutgods och majolika, gammal orange glaskupa, höjd 122 (elektrifierad, kupans mässingsring och motvikten saknas) Auktionskammaren i Vätterbygden

Adresse et numéro de téléphone de Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se