Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden a organisé des ventes pendant près de 40 ans et est situé dans le centre de Jönköping. La société a été gérée pendant de nombreuses années par l’antiquaire et personnalité radio Arne Jernström. Aujourd'hui, les ventes du soir ont lieu une fois par mois et des ventes d’antiquités de qualité deux fois par an.

Les derniers articles de blog "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Prix réalisés "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Pehr Hörberg 1746-1816
etsning, "Kristi grafläggning", signerad och daterad 1788 i plåten, dagermått 9x9 Auktionskammaren i Vätterbygden
Folkdräkt, Östgötadräkten med tillbehör
Storlek XL Auktionskammaren i Vätterbygden
Speglar 18/1900-tal
2 stycken, bronserad respektive förgylld, höjd 58/46, bredd 42/39 Auktionskammaren i Vätterbygden
Kaffeservis 3 delar silver, Gustaf Möllenborg Stockholm 1858
Rikt driven ciselerad dekor av bla. blommor och roccalier, vikt 1634 gram, kaffekannans höjd 28 Auktionskammaren i Vätterbygden
Kina 18/1900-tal
vas med hänklar, vas, 2 skålar, 2 tallrikar, bordslampa, merparten blåvit underglasyrdekor, höjd 5-24, diameter 7-21,5 (smärre naggar, en skål med spricka) Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden a 0 objets dans les catégories

Adresse et numéro de téléphone de Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se